Разлика помеѓу преработките на „Претседател на Собранието на Македонија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с (Бот: козметички промени)
с
'''Претседателот на СобраниеСобранието на Република Македонија''' е главниот раководител на [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]].
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Претседателот на Собрание на Република Македонија''' е главниот раководител на [[Собрание на Република Македонија|Собранието на Република Македонија]].
 
Претседателот се избира од редот на [[пратеник|пратениците]] со [[мнозинство гласови]] од вкупниот број пратеници (61 пратеник). [[Мандат]]от на претседателот трае четири години.

Прегледник