Оникс: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 116 бајти ,  пред 11 година
с
Бришење на "Onyks_grudka_polerowana_Brazylia.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (Бот Додава: tr:Oniks)
с (Бришење на "Onyks_grudka_polerowana_Brazylia.jpg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на [[)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
 
[[Податотека:Onyks_grudka_polerowana_Brazylia.jpg|мини|десно|200п|Оникс од Бразил]]
'''Оникс''' е вариетет на калцедонот ([[кварц]]от) со слоевита градба во која на црна основа се нанесени бели линии. Ваква структура има т.н. арапски оникс, а постои и неслоевит црн кремен без бели линии кој се нарекува црн оникс и кој денес најмногу се употребува за изработка на накит.
 

Прегледник