Разлика помеѓу преработките на „Јужен Океан“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 1 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Брише: kk:Оңтүстік мұхит)
[[Податотека:Southern Ocean.png|220px|right]]
 
'''Јужен Океан''', познати уште како '''Голем Јужен Океан''', '''Антарктички Океан''', '''Јужен Поларен Океан''' или '''Јужен Леден Океан''', е [[океан]] што е разположенраcположен северно од [[Антарктик]]от и јужно од 60° S. Овој океан е четврти по голема со 20,327,000 кm².
 
== Природни ресурси ==
Анонимен корисник

Прегледник