Затвор: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 281 бајт ,  пред 11 година
Одбиена последната промена (од 77.28.105.74) и вратена ревизијата 1917248 од Luckas-bot
[непроверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
(Одбиена последната промена (од 77.28.105.74) и вратена ревизијата 1917248 од Luckas-bot)
 
'''Затвор''' е државна институција чија главна задача е притворање на луѓе со криминални дела, нивно казнување и поправање ако е можно. Затворот може да се сретне во три форми и тоа: ''машки затвор, женски затвор и казнено поправна институција за малолетни лица''. Капацитетите на затворите и условите на истите зависат од држава во држава. Затворените лица најчесто се затворени во ќелии но постјат и посебни простории за поголемо казнување наречени самици.
 
Vo makedonija postojat Domovi kazneno popravni, a toa se Idrizivo i Stip, a Zatvori se Tetovo, Skopje ,Struga, Gevgelija, Kumanovo(koj ne vo funkcija) Bitola, Prilep i Ohrid. Od zavisnost na kaznata i krivicnoto delo se klasifikuvat kade ke izdrzuvaat osudenite kazna zatvor .....
{{никулец}}
 
3.890

уредувања

Прегледник