Стевчо Јакимовски: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 508 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Внимание}}
[[Податотека:jakimovski.jpg|thumb|right|250px200px|Стевче Јакимовски]]
'''Стевче Јакимовски''' е (роден на [[27 август]] [[1960]] година во село [[Подржи Коњ]], [[Крива Паланка]].) е Дипломиралградоначалник на [[Економскиопштина факултет, Скопје|Економскиот факултет во СкопјеКарпош]] во 1987 година. Зборува [[англиски јазик]].
 
Дипломирал на [[Економски факултет|Економскиот факултет во Скопје]] во 1987 година. Бил волонтер, новинар во спортската редакција на Радио Скопје, јануари-јуни 1988 година, потоа во информативно-политичката редакција на втората програма на Радио Скопје, јуни-октомври 1988 година. Потоа, од октомври 1988 година до мај 1990 година бил стручно-политички работник во Претседателството на младина на Југославија.
На местото [[Министерство за труд и социјална политика на Република Македонија|министер за труд и социјална политика]] доаѓа од министерското место за [[Министерство за економија на Република Македонија|економија]], функција што ја извршува од 7 ноември 2003 година.
 
Од 1990 година е приватен стопанственик, а од јануари 1992 година станал директор на Катланово-Турс.
Претходно, во периодот од 2000 до 2003 година ја извршува функцијата градоначалник на општина Карпош. Пред доаѓањето на оваа функција, Јакимовски бил приватен стопанственик од 1990 година. Во периодот од 1988 до 1990 бил стручно политички соработник на Претседателството на младината на Југославија.
 
Во периодот од 2000 до 2003 година ја извршува функцијата градоначалник на општина Карпош. Од 7 ноември 2003 година ја извршува функцијата министер за [[Министерство за економија на Република Македонија|економија]], по што, во декември 2004 година, доаѓа на местото [[Министерство за труд и социјална политика на Република Македонија|министер за труд и социјална политика]].
 
СтевчеПо Јакимовскизавршувањето билна мандатот, Јакимовски ие претседател на Управниот одбор на Штедилницата „Можности“.
 
Зборува [[англиски јазик]].
 
Стевче Јакимовски бил и претседател на Управниот одбор на Штедилницата „Можности“.
 
{{Македонија-политичар-никулец}}
6.538

уредувања

Прегледник