Разлика помеѓу преработките на „Робињо“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2.210 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
{{Infobox football biography 3
| playername = Robinho
| image = [[File:Robinho061115-2.jpg|230px]]
| caption =
| fullname = Robson de Souza
| dateofbirth = {{birth date and age|1984|1|25|df=yes}}
| cityofbirth = [[São Vicente, São Paulo|São Vicente]]
| countryofbirth = [[Brazil]]
| currentclub = [[A.C. Milan|Milan]]
| clubnumber = 70
| height = {{height|m=1.72}}
| position = [[Forward (association football)|Forward]] / [[Forward (association football)#Winger|Winger]]
| years1 = 2002–2005
| years2 = 2005–2008
| years3 = 2008–2010
| years4 = 2010
| years5 = 2010–
| clubs1 = [[Santos FC|Santos]]
| clubs2 = [[Real Madrid C.F.|Real Madrid]]
| clubs3 = [[Manchester City F.C.|Manchester City]]
| clubs4 = → [[Santos FC|Santos]] (loan)
| clubs5 = [[A.C. Milan|Milan]]
| caps1 = 111 | goals1 = 46
| caps2 = 101 | goals2 = 25
| caps3 = 41 | goals3 = 14
| caps4 = 2 | goals4 = 0 <!--LEAGUE ONLY-->
| caps5 = 33 | goals5 = 14 <!--LEAGUE ONLY-->
| nationalyears1 = 2004
| nationalyears2 = 2003–
| nationalteam1 = [[Brazil Olympic football team|Brazil U23]]
| nationalteam2 = [[Brazil national football team|Brazil]]
| nationalcaps1 = 8 | nationalgoals1 = 3
| nationalcaps2 = 84 | nationalgoals2 = 25<ref>{{cite web|url=http://www.rsssf.com/miscellaneous/braz-recintlp.html |title=Brazil – Record International Players |publisher=Rsssf.com |accessdate=3 May 2010}}</ref>
| pcupdate = 14 May 2011
| ntupdate = 9 February 2011
}}
 
'''Робсон де Соуза''' ([[португалски]]: ''Robson de Souza''), познат само како '''Робињо''' е бразилски фудбалер кој во моментот настапува за екипата на [[Милан]].
 
Својата кариера ја започнал во 2002 година во екипата на [[Сантош]] од [[Бразил]], кога имал 17 години. Во 2005 година потпишал за [[ФК Реал Мадрид]], за сума од € 24 милиона. Во тимот на Реал одиграл 101 натпревари и постигнал 25 голови. Во 2008 година потпишал за [[ФК Манчестер Сити ]] за сума од € 42,5 млн. евро и плата од £ 160.000 неделно. Во Манчестер останал до 2010 година, кога преминал во редовите на [[ФК Милан]], каде и денеска настапува.
 
За Националниот тим на Бразил има одиграно 84 натпревари и има постигнато 25 голови.

Прегледник