Разлика помеѓу преработките на „Тувалу“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 78 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
Ваиаку, главното село, на атолот [[Фунафути]], се наоѓа на островот Фонгафале кој е долг 12 километри. Тувалу е член на [[Комонвелт|комонвелтот]]. Голем дел од државниот буџет доаѓа од приходите од продажба на [[.tv]] интернет домени.
 
На 29 јуни 2011 г. Тувалу воспоставил дипломатски односи со [[Република Македонија]], признавајќи ја под уставното име<ref>{{цитирање вести|url=http://www.mfa.gov.mk/default1.aspx?ItemID=324&id=1266|title=Државата Тувалу ја призна Република Македонија под уставното име|date=30 јуни 2011|publisher=[[Министерство за надворешни работи на Македонија|Министерство за надворешни работи на РМ]]|accessdate=30 јуни 2011}}</ref>.
 
== Етимологија ==

Прегледник