Разлика помеѓу преработките на „Тувалу“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 617 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.6.4) (Бот Менува: nah:Tuvalu)
Се состои од девет [[корал|корални]] [[атол]]и од кои осум се населени, од каде доаѓа името на земјата, кое на [[тувалуански јазик]] значи "Осум стојат заедно". Со исклучок на [[Ватикан]], тоа го има најмалиот број на жители помеѓу независните нации. Тувалу порано беше познат како '''Елиски Острови'''.
 
Поради нивната мала висина (макс. 5 метри максимум), островите кои ја сочинуваат оваа нација се загрозени од било каков [[пораст на морското ниво]]. Населението може ќе се евакуира во текот на следните децении во [[Нов Зеланд]], или [[Ниуе]], мал пацифички [[остров]] (автономен, но поврзан со Нов Зеланд), што не е загрозен од порастот на морското ниво, но има опаѓачканаселение во популацијаопаѓање.
 
Ваиаку, главното село, на атолот [[Фунафути]], се наоѓа на островот Фонгафале кој е долг 12 километри. Тувалу е член на [[Комонвелт|комонвелтот]]. Голем дел од државниот буџет доаѓа од приходите од продажба на [[.tv]] интернет домени.
 
На 29 јуни 2011 г. Тувалу воспоставил дипломатски односи со [[Република Македонија]], признавајќи ја под уставното име<ref>{{цитирање вести|url=http://www.mfa.gov.mk/default1.aspx?ItemID=324&id=1266|title=Државата Тувалу ја призна Република Македонија под уставното име|date=30 јуни 2011|publisher=Министерство за надворешни работи на Македонија|accessdate=30 јуни 2011}}</ref>.
 
== Етимологија ==
Традиционалниот начин на живот на Тували сè уште е зачуван. Секоја фамилија има свои задачи поврзани со доброто на заедницата. Вештините на фамилиите се пренесувани од татко на син.
 
Традиционалната храна на Тувалу е [[пулака]], [[морски плодови]], [[Бананабанана|банани]], [[кокос]]ови ореви и [[Свиња|свинско]] месо.
 
 
 
== Наводи ==
{{reflistнаводи}}
 
== Надворешни врски ==

Прегледник