Разлика помеѓу преработките на „Алматинска област“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 135 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: {{Infobox settlement | name = Алмати (покраина) | native_name = Алматы облысы<br />Алматинс...)
 
}}
 
'''AlmatyAлмати''' ({{lang-kz|'''Алматы облысы''', ''Almatı oblısı'' , ''الماتى''}} {{lang-ru|'''Алматинская область '''}}) is aе [[provincesПокраини ofна KazakhstanКазахстан|provinceпокраина]] ofво [[KazakhstanКазахстан]]. ItsГлавен capitalград isна [[Taldykorgan]],оваа whichпокраина hasе aТалдикорган, populationсо ofпопулација од 118,400. Theжители. provinceПровинцијата itselfсевкупно hasима 1,603,700 peopleжители.
 
==Наводи==

Прегледник