Разлика помеѓу преработките на „Оливер Кромвел“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
==Граѓанска војна==
Кога во [[1642]] избила војна помеѓу кралот и парламентот и имало отворен конфликт во граѓанска војна каде што дошла до израз неговата способност за организација и лидерство. Неговите коњаници одиграле одлучна улога во големата победа на Парламентот врз ројалистите кај Марстон Мур во [[1644]] година. Подоцна станал заменик врховен заповедник во војската на Парламентот. Кралот [[Чарлс I]] бил осуден на смрт и обесен во [[1649]] година, укината била монархијата, а Англија станала република со назив Комонвелт или слободна држава. Кромвел ги покрил [[Ирска]] и [[Шкотска]], постигнал големи успеси во војувањето со [[Холандија]] и [[Шпанија]] и бил прогласен за доживотен лорд-протектор.
 
{{Англија-политичар-никулец}}
{{Англиски монарси}}
{{Англија-политичар-никулец}}
 
 
{{DEFAULTSORT:Кромвел, Оливер}}

Прегледник