Француска револуција: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 11 година
Одбиена првата промена (од 178.249.112.151) извршени по ревизијата 1363031 од VolkovBot
[непроверена преработка][проверена преработка]
(Одбиена првата промена (од 178.249.112.151) извршени по ревизијата 1363031 од VolkovBot)
'''Француската револуција''' е движење што ја потресе [[Франција]] меѓу 1789–1799 и претставува период на голема политичка и општествена промена во француската [[политичка историја|политичката историја]], но и на [[Европа]] во целина. Во неа, француската структура на власта, претходно [[апсолутна монархија]] со [[феудализам|феудални привилегии]] за [[аристократија]]та и [[Католицизам|католичкото]] [[свештенство]], претрпела радикална промена во форми инспирирани од [[Просветителство|просветителските]] идеали на [[република]], [[граѓанство]] и [[неотуѓиви права]].
 
Овие промени биле проследени со насилни немири, вклучувајќи и масовни егзекуции и депресијарепресија за време на таканареченото [[Владеење на Теророт]], како и со [[Француски револуционерни војни|француските револуционерни војни]], кои ќе зафатат голем дел од [[континентална Европа]], со создавање на краткотрајни француски клиентски држави (сестрински држави) и менување на европските граници.
 
== Причини ==
3.890

уредувања

Прегледник