Разлика помеѓу преработките на „Диселдорф“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 5.495 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: ta:டுசல்டோர்ஃப்)
{{Infobox German location
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
|Name = Диселдорф
'''Диселдорф''' ([[Германски јазик|германски]]: '''Düsseldorf''') е [[главен град]] на [[Германија|германската]] [[Сојузни покраини во Германија|сојузна држава]] [[Северна Рајна-Вестфалија]] и (заедно со [[Келн]] и областа [[Рур]]) економски центар на Западна Германија. Диселдорф се наоѓа на реката [[Рајна]] и е еден од поглавните центри во густо населената [[Рајна-Рур|Рајно-Рурска]] област.
|Art = градски
|image_photo = Düsseldorf Ansichten2.jpg
|image_caption = горе: [[Пристаниште Диселдорф]], <br />во долниот ред од лево: Штендехаус [[Уметничка колекција на Северна Рајна-Вестфалија]], [[Кралска алеја]] и [[Градска порта]] |image_flag = Düsseldorf flag.jpg
|Wappen = Stadtwappen der kreisfreien Stadt Düsseldorf.png
|lat_deg = 51 | lat_min = 14 | lat_sec =
|lon_deg = 6 | lon_min = 47 | lon_sec =
|Lageplan = North rhine w D.svg
|Bundesland = Северна Рајна-Вестфалија
|Regierungsbezirk = Диселдорф
|Kreis = urban
|Höhe = 38
|Fläche = 217
|area_metro = <!-- Metropolitan area, in km². XXX.XX (no commas or other text) -->
|Einwohner = 584361
|pop_urban = 1220000
|pop_metro = 7295000 ([[Рајна-Рур]])
|Stand = 2009-06-30
|pop_ref = <ref>{{cite web |url= http://www.it.nrw.de/statistik/a/daten/amtlichebevoelkerungszahlen/rp1_juni09.html|title=Bevölkerung im Regierungsbezirk Düsseldorf|author=IT.NRW|language=German |accessdate=2009-06-30}}</ref>
|PLZ = 40001-40629
|PLZ-alt = 4000
|Vorwahl = 0211
|Kfz = D
|Gemeindeschlüssel = 05 1 11 000
|NUTS = DEA11
|LOCODE = DE DUS
|Gliederung = 10 окрузи, 49 општини
|Adresse = Marktplatz<br/>40213 Düsseldorf
|Website = [http://www.duesseldorf.de/ www.Duesseldorf.de]
|Bürgermeister = [[Дирк Елберс]]
|Bürgermeistertitel = Oberbürgermeister
|Partei = [[Христијанско-демократска партија (Германија)|ЦДУ]]
|ruling_party1 = [[Христијанско-демократска партија (Германија)|ЦДУ]]
|ruling_party2 = [[Слободна демократска партија|ФДП]]
|year = <!-- Year founded (not "year of first recorded mention") -->
}}
 
 
Со Диселдорф граничат повеќе други [[град]]ови и области: [[Дуисбург]] на север, [[Метман (област)|Метман]] на исток и [[Рајна- Крајс Нојс|областа Нојс]] на запад.
'''Диселдорф''' ([[Германски јазик|германски]]: '''Düsseldorf''') е [[главен град]] на [[Германија|германската]] [[Сојузни покраини во Германија|сојузна државапокраина]] [[Северна Рајна-Вестфалија]] и (заедное соцентар [[Келн]] и областана [[Рур]])метрополитенска економскиобласт|метрополитенскиот центар на Западна Германија. Диселдорф се наоѓа на реката [[Рајнарегион]] и е еден од поглавните центри во густо населената [[Рајна-Рур|Рајно-Рурска]] област.
 
Диселдорф е важен меѓународен бизнис и финансиски центар и е познат по својата [[мода]] и саеми<ref>{{cite web|url=http://www.duesseldorf.de/presse/pld/d2008/d2008_07/d2008_07_28/08072813_160.pdf |title=Communla Administration of Düsseldorf, 28 of July 2008. |format=PDF |date= |accessdate=2010-04-16}}</ref><ref>{{cite web|url=http://www.anteon.de/images/stories/Anteon/Pressearchiv/IZ_280808.pdf |title=Immobilien Zeitung: '&#39;Mehr Räume für die große Modenschau'&#39; vom 28. August 2008, 1st of March 2009. |format=PDF |date= |accessdate=2010-04-16}}</ref><ref>{{cite web |url= http://www.europeancitiesmonitor.eu/wp-content/uploads/2010/10/ECM-2010-Full-Version.pdf|title='Cushman & Wakefield - European Cities Monitor'|accessdate=2011-06-04}}</ref>. Се наоѓа централно во рамките на [[Сина банана|европскиот мегалополис]], градот е седиште на [[Форчн Глобал 500]] и неколку берзански компании. [[Диселдорфски саем|Саемот во Диселдорф]] организира речиси една петтина од сите светски главни саеми<ref>{{cite web |url= http://www.messe-duesseldorf.com/md-files/doc/MD_annual_report_2009.pdf|title='Messe Düsseldorf Annual Report'|accessdate=2011-06-04}}</ref>.
 
Културно, Диселдорф е познат по својата [[Уметничка академија Диселдорф|академија за ликовни уметности]] (''Kunstakademie Düsseldorf'', e.g. [[Јозеф Бојс]], [[Август Маке]], [[Герхард Рихтер]], [[Зигмар Полке]] и [[Андреас Гурски]]), неговото влијание врз почетокот на електронската музика ([[Kraftwerk]]) и неговото голема јапонска заедница. Како град на реката [[Рајна]], Диселдорф е упориште на прославите за [[Карневал во Германија, Австрија и Швајцарија|Рајнскиот карневал]]. Секоја година во јули повеќе од 4,5 милиони луѓе го посетуваат најголемиот градски панаѓур на Рајна<ref>[http://www.deal-magazin.com/index.php?cont=news&news=10153 2010 survey by] [[Jones Lang LaSalle]] {{de icon}}</ref>.
 
Како [[Листа на градови во Германија|седми најнаселен град во Германија]] во градските граници и урбаното население од 1,5 милиони луѓе<ref>1,525,029 inhabitants for the Düsseldorf [[Larger Urban Zone]]</ref>, Диселдорф е еден од [[Метрополитенските области во Германија|петте глобални градови во земјата]]. Според листите на градови со највисок [[квалитет на живот]] Диселдорф е рангиран на шестото место во светот и на првото во Германија.<ref name="Mercer">{{cite web|url=http://www.mercer.com/summary.htm?idContent=1128060|title=Mercer's 2009 Quality of Living survey highlights - Global|date=2009-04-28|work=Mercer|accessdate=2009-07-07}}</ref><ref name="Forbes">{{cite news |url=http://www.forbes.com/2009/04/27/cities-best-live-lifestyle-real-estate-best-places-to-live.html |title=World's 20 Best Places To Live |publisher=Forbes.com | first=Matt |last=Woolsey |date=2009-04-28}}</ref>.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==

Прегледник