Разлика помеѓу преработките на „Цајтгајст: Додаток“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
Бот: козметички промени
(Создадена страница со: {{Infobox film | name = ''Цајтгајст: Додаток'' | image = | director = Питер Џозеф | producer = Питер Џозеф | music = ...)
 
с (Бот: козметички промени)
'''''Цајтгајст: Додаток''''', е документарен филм од 2008, кој е во продукција и режија на Питер Џозеф, и е продолжение на филмот Цајтгајст од 2007. [1][2] Цајтгајст: Додаток во 2011 доби свое продолжение наречено Цајтгајст: Чекор напред.
 
== Синопсис ==
Филмот започнува и завршува со извадоци од говор на Џиду Кришнамурти. Во останатиот дел од филмот наратор е Питер Џозеф и филмот е поделен на четири дела, [4] од кои секој е најавен со напишан цитат од познат научник: Кришнамурти, Џон Адамс, Бернард Литаер и Томас Пејн, соодветно.
 
;Втор дел
Вториот дел прикажува итервју со Џон Перкинс, автор на Исповед на еден економски платеник, кој ја објаснува својата улога во олеснувањето на потчинувањето на латино-американските економии од страна на мултинационалните корпорации, вклучувајќи го и уделот на Владата на САД во надвладувањето и подоцна, назначувањето на повеќе латино-американски претседатели. Перкинс тврди дека постојат три чекори потребни да се освои една нација:
# Наметнување на долгови кои е навозможно да се исплатат,
# Користење на Меѓународниот Монетарен Форд (ММФ) или Светската Банка да ја присили таа држава да се обиде да изнајде начин за исплаќање на долгот преку договори кои резултираат со девалвација на валутата, достапност на суровините по ниска цена, продажба на јавните сервиси на странски корпорации, поддршка при конфликти во странство итн. Доколку овие чекори не успеат, втората мерка е соборување на владата, преку атентати, иссценирани протести и давање мито. Историјата на Гватемала, Еквадор, Панама, Венецуела и Шахот на Иран се користат како веродостојни примери за економското потчинување.
# Како последна мерка се праќа војската за да го собори режимот, а Ирак е прикажан како еден од овие случаи.
 
;Трет дел
Филмот завршува со дел кој ги прикажува актерите како членови во многу брз и динамичен модерен свет, кои одеднаш застануваат сред своите секојдневни активности и започнуваат да се откажуваат од различни симболични предмети од областа на бизнисот, религијата и општо материјализмот.
 
== Прием од јавноста ==
Њујорк Тајмс изјави дека Питер Џозеф ја опишува мисијата на неговото движење како „примена на научниот метод за општествена промена) и дека неговите филмови Цајтгајст (2007) и Цајтгајст: Додаток (2008) ги гледале над 50 милиони луѓе насекаде низ светот. Тие исто така истакнаа дека додека првиот филм бил познат по своите обвинувања дека нападите на 11ти септември биле договорени одвнатре, вториот филм „не содржи такви теми за заговор, насочувајќи ги своите реторички и високопродуктивни вредност кон замена на злото од банкарскиот систем и штетната економија која содржи оскудност и долг.“
 
== Извори на материјал ==
[http://en.wikipedia.org/wiki/Zeitgeist:_Addendum]
170

уредувања

Прегледник