Разлика помеѓу преработките на „Кубен метар“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 40 бајти ,  пред 10 години
с
Бот: козметички промени
с
с (Бот: козметички промени)
'''Кубен метар''' (симбол: '''м<sup>3</sup>''' или '''m<sup>3</sup>''') е [[SI изведена единица]] за [[волумен]] (зафатнина). It is the volume of a [[коцка]] со страна долга еден [[метар]]. Поранешни мерки за оваа количина се [[стер]]от и килолитарот.
 
== Претворање ==
1 кубен метар е исто што и:
* 1.000 [[литар|литри]] (точно);<ref>Од 1901 до 1964 литарот се дефинирал како 1 кг чиста [[вода]] на температура од 4&deg;°[[Целзиусов степен|C]] и притисок од 760 [[милиметри на живиниот столб|милиметри на живиниот столб]]. Според оваа дефиниција, литарот изнесувал 1,000028 дм<sup>3</sup>. Во 1964 литарот е вратена неговата првична дефиниција.</ref><ref>http://www.bipm.org/en/si/si_brochure/chapter4/table6.html</ref>
* ~35,3 [[кубна стапка|кубни стапки]] (прибл.)
** 1&nbsp;cu&nbsp;ft = 0,028&nbsp;316&nbsp;846&nbsp;592&nbsp;м<sup>3</sup>
* ~1,31 [[кубна јарда|кубни јарди]] (прибл.)
** 1&nbsp;cu&nbsp;yd = 0,764&nbsp;554&nbsp;857&nbsp;984&nbsp;м<sup>3</sup>
* ~6,29 [[барел|нафтени барели]] (прибл.)
** 1&nbsp;oil&nbsp;bbl = 0,158&nbsp;987&nbsp;294&nbsp;928&nbsp;м<sup>3</sup>
 
Кубен метар чиста [[вода]] при температура на максимална густина (3,98 &nbsp;°C) и стандарден [[атмосферски притисок]] (101,325 кПа) има [[маса]] од 1.000 [[килограм|кг]], или еден [[тон]]. При 0 &nbsp;°C (кога водата е замрзната) кубниот метар има малку помала маса (999,972 кг)
 
== Содржатели и поситни единици ==
170

уредувања

Прегледник