Peer-to-peer: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 107 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(Одбиени последните 3 промени (од Aleksandar25) и вратена ревизијата 1922514 од Luckas-bot)
Нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
{{Внимание}}
{{Викифицирање}}
Поимот ‚'''peer to peer'''‘ првично се употребувал за опис на [[комуникација]] помеѓу два „јазли“ (peers), аналогно на [[телефон]]скиот разговор, во кој учесниците во [[point-to-point]] конекцијата имаат еднаков статус. P2P претставува „точка до точка“ конекција помеѓу два еднакви партици-панта.
 
Анонимен корисник

Прегледник