Разлика помеѓу преработките на „Јохан Фридрих Пфаф“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
с
| prizes =
| religion =
| footnotes =
}}
'''Јохан Фридрих Пфаф''' ([[герм.]] ''Johann Friedrich Pfaff''); ([[Штутгарт]], [[{{роден на|22 |декември]] [[|1765]]}} - [[Хале]], [[{{починал на|21 |април]] [[|1825]]}}) е [[Германија|германски]] [[математичар]]. Во XIX век важел за еден од најзнаменитите математичари во Германија. Изучувал [[интегрално сметање]] и се истакнал со неговата работа на [[делумна диференцијална равенка|делумните диференцијални равенки]] од прв ред (денес наречени [[Пфафов систем|Пфафови системи]]) кои станале дел од теоријата на [[диференцијална форма|диференцијалните форми]]. Бил и постдипломски советник на прочуениот математичар [[Карл Фридрих Гаус]].
 
Високото образование го стекнал кај [[Абрахам Готхелф Кестнер]] и станал претходник на германската математичка школа. Под водството на Гаус и неговите следбеници, оваа школа одиграла клучна улога во развитокот на математиката во XIX век. Бил пријател на Гаус, со кого се зближиле како цимери во [[Хелмштет]] (1798). Подоцна негов студент станал [[Август Фердинанд Мебиус]].

Прегледник