Разлика помеѓу преработките на „Натурализам“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 592 бајти ,  пред 9 години
 
==Идеја и претставници==
Најголема улога во оформувањето на натурализмот имал [[Емил Зола]], кој во духот на [[позитивизам|позитивизмот]] и [[Теновата естетика]], учењето за човековата одреденост од наследството и околината го пренел во областа на [[роман]]от, заземајќи се за примена на научни методи во книжевноста. Натуралистите го прикажуваат фатализмот на наследното (од расата и средината), како и фотографска верност на животот.
 
Во Германија: [[А. Холц]], [[Г. Хауптман]].
 
Во Италија - се развил како правец по име [[веризам]].
 
Интересно е дека во Франција, литературните групи блиски на францускиот натурализам го избегнувале тој термин и се претставувале себеси како реалисти. Сепак, [[Ги де Мопасан]] се вбројува во натуралистите.
 
==Наводи==

Прегледник