Разлика помеѓу преработките на „Магарешки атентати“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.950 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: '''Магарешките атентати''' биле дело на новата организација [[ВМРО (Автономистичка)|ВМР...)
 
'''Магарешките атентати''' биле дело на новата организација [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]] <ref>ПРЕДАВСТВАТА И АТЕНТАТИТЕ ВО МАКЕДОНСКАТА ИСТОРИЈА Автори Виолета Аковска и Никола Жежов,Скопје,2004 год</ref>, која произлегла од [[Расцеп на Македонската револуционерна организација|расцепот на Македонската револуционерна организација]]. Во 1911/1912 година, во периодот што непосредно претходел на [[балканските војни]], во Македонија, Новата организација ја продолжила воружената борба, меѓутоа со нова такатика. На [[Ќустендилски конгрес|Ќустендилскиот конгрес]] се дало акцент на терторизмот и од тука прозлегле т.н Магарешките атентати. Мошне сликовит опис на магарешките атентати дава Анастас Митрев, кој
запишал:
 
:''Некаков македонски бедник, го натоварил магаренцето со две торби пченкарно брашно, оди на пазар... Го пречекува четата и, со пари или без пари, му го зема магаренцето, става во едната торба пеколна машина и еден од четниците, преоблечен во селска облека, тргнува со магаренцето кон пазарот. И таму, каде што се струпува турската сиромаштија, запира пропадавчот..., ги растоварува торбите... со викот ефтино брашно! Даалиите се натрупуваат околу продавачот, секој посакува да купи евтино брашно за да ги нахрани своите гладни деца. продавачот одвреме навреме го погледнува часовникот и, две-три минути пред избувнувањето на пеколната машина, ја прекратува продажбата за малу, оди да го види магаренцето, или по нужда и не се враќа повеќе. Пеколната машина експлодира и откинува некому рака, некому нога, некому глава од насобраната турска сиромаштија. Атентаторот жив, здрав и насмеан дека успешно си ја извршил дадената задача се врака кај четата на определеното место'' <ref>А. Митрев, исто, 83.</ref>
== Извори ==
<references/>

Прегледник