Прејди на содржината

Кларинет: Разлика помеѓу преработките

Додадени 28 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[непроверена преработка][непроверена преработка]
с (r2.5.2) (Бот Додава: am:ክላርኔት)
Нема опис на уредувањето
}}
 
'''Кларинет''' (скратено Cl.) или '''грне́та''' е дрвен [[дувачки инструмент]] со единечно (просто) јазиче од трска.
 
== Градба ==
Анонимен корисник