Алберт Сониксен: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 161 бајт ,  пред 11 година
== Биографија ==
Алберт Сониксен е роден на 5 мај 1878 година во [[Сан Франциско]]. На 21 години во 1899 година заминал како учесник во американска експедиција за [[Филипините]], каде што поминал на страната на бунтовничките локални племиња. Во 1901 година во [[Њујорк]] ја објавил својата прва книга со спомени од оваа авантура.
[[Податотека:Albert Sonikson macedonia.jpg|лево|мини|250п|Обиколката на Алберт Сониксен во Македонија.]]
 
По [[Илинденското востание]] се заинтересиранал за народоослободителната борба на [[Македонска револуционерна организација|Македонската револуционерна организација]] во [[Отоманската империја]]. Се поврзал со македонските емигранти во [[САД]] и како секретар на Македонскиот комитет во [[Њујорк]] одлучил да ја посети [[Македонија]].
 

Прегледник