Анри Динан: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 97 бајти ,  пред 11 година
[непроверена преработка][непроверена преработка]
===''' Смрт и наследство '''===
 
[[File:Grab Henry Dunant02.jpg|мини|десно|190п|Гробот на Анри Динан]]
Меѓу неколкуте други награди во годините кои следеле е и Почесниот докторат, кој во 1903 год. му бил даден на Динан од страна на Медицинскиот факултет при универзитетот Хајделберг. Живеел во дом за згрижување во Хајден се до неговата смрт. Во последните години на неговиот живот страдал од [[депресија]] и [[параноја]] заради прогонството од страна на неговите доверители и Мојние. Имало и денови кога Динан инсистирал готвачот од домот прв да го проба неговот јадење, пред негови очи, за да се заштити од можно труење. Иако продолжил да ги практикува христијанските верувања, во неговите последни години го одбивал и напаѓал калвинизмот и воопшто религијата.
63

уредувања

Прегледник