Прејди на содржината

Кладистика: Разлика помеѓу преработките

Додадени 65 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (r2.5.2) (Бот Додава: lt:Kladizmas)
сНема опис на уредувањето
'''Кладистиката''' (од [[грчки]]: ''κλάδος'' - "гранка") претставува хиерархиска класификација на [[Вид (биологија)|вид]]овите која се основа на [[Филогенетика|филогенетското]] или [[Еволуција|еволутивното]] наследство со [[клад]]ови. Поимот ''филогенетика'' често се користи како синоним за кладистика. Кладистиката се разликува од другите таксономски системи по тоа што се фокусира на еволутивните врски меѓу видовите, а не на морфолошките сличности, кои може да се [[Конвергентна еволуција|конвергентни]].
 
Кладистиката потекнува од работата на германскиот [[ентомолог]] [[Вили Хениг]], кој самиот ја нарекувал ''филогенетска систематика'', меѓутоа употребата на поимот "кладистика" и "клад" е популаризирана од страна на други истражувачи<ref>''Phylogenetic Systematics'' is the title of Hennig's 1966 book</ref>. Освен што денес оваа дисциплина има широка примена во [[биологија]]та, таа се користи и при споредбата на текстовите од книгата ''[[Кантербериски приказни]]''<ref>{{citation| title=Canterbury Tales Project |url=http://www.canterburytalesproject.org}}</ref>.
Кладистиката дава дијаграми наречени ''кладограми'' кои го претставуваат еволутивниот пат на организмите. Секвенционирањето на [[ДНК]] и [[РНК]] се користи при многу важни кладистички истражувања. Компјутерските програми се исто така нашироко употребувани во кладистиката, поради сложената природа на конструкцијата на кладограмите.
 
== НаводиПоврзано ==
* [[Клад]]
 
== Наводи ==
<references/>
{{наводи}}
 
[[Категорија:Биологија]]