Разлика помеѓу преработките на „Бесправно доселување“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
==Методи==
===Преминување на границата===
[[Image:Office of CBP Air and Marine helicopter and boats.jpg|thumb|Контрола на поморската граница од страна на Агенцијата за царинска и гранична заштита на САД.]]]
Имигрантите од земји кои немаат директен договор за виза или кои на друг начин не би можеле да се квалификувале за виза , често нелегално ги преминуваат границите во некои области како границата помеѓу САД и Мексико , каналот Мона меѓу Доминиканската Република и Порторико , Гибралтарскиот Проток , Фуертевентура и Протокот Отранто.
Познато е дека оние кои се обидувале да имигрираат се задушувале во транспортни контејнери,товарни вагони и камиони,тонеле во бродоломи предизвикани од бродови кои се непогодни за пловење, умирале од хипотермија за време на долгите патувања без вода. Помеѓу 1998 и 2004 година, според една официјална проценка при нелегалните преминувања преку границата помеѓу САД и Мексико бројот на загинати изнесувал 1 954.
89

уредувања

Прегледник