Разлика помеѓу преработките на „Махараштра“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 20 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
[[Податотека:Maharashtra (62).jpg|мини|десно|300п|Планините во Махараштра]]
 
'''Махараштра''' е сојузна држава во [[Индија]] со површина од 307.713 km² и 96.752.247 жители (сос: 1. јан. 2001). Густината на населението е 314 жит./km². Втора е по население, а трета по површина во Индија. Најголемиот индиски град [[МумбаиМумбај]] представува(поранешен Бомбај) е главен град на Махараштра.
[[Податотека:DowntownBombay.jpg‎|thumb|left|300px|Поглед на Мумбаи (Поранешен Бомбај)Мумбај]]
 
 
 
== Демографија ==
Махараштра представува втора индиска држава по бројот на население. Има 96.752.247 жители. Само 11 земји од светот имаат повеќе население од Махараштра. Градско население сочинува 42.4% од вкупното население. Службен јазик је [[марати јазик|марати јазикот]], кој го зборува мнозинството на населението. Сепак во [[МумбаиМумбај]], како космополитски град се зборуваат и [[хинди]], [[гуџарати]] и [[англиски]]. Мнозинска религија е хинду со 80.2% верници, а муслиманите сочинуваат 10.2%, будистите 6%, а џаинисти и христијаните по 1%.
=== Најголеми градови ===
(Спрема пописот од 2001.)
!Жители
|-
|[[МумбаиМумбај]]
| align="right" |11.914.398
|-
| align="right" |872.667
|-
|[[Нави МумбаиМумбај]]
| align="right" |703.947
|-

Прегледник