Разлика помеѓу преработките на „Епистемологија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
(Создадена страница со: ''Епистемиологијата'' (од грчкиот ἐπιστήμη (epistēmē), што значи „знаење, наука“, и λόγος ...)
 
'''Епистемиологијата''' (од грчкиот ἐπιστήμη (epistēmē), што значи „знаење, наука“, и λόγος (logos), што значи „знаење“) е гранка на филозофијата која се занимава природата и опсегот (ограничувањата) на знаењето. Ги опфаќа прашањата:
- Што е знаењето?
- Како се добива знаењето?
11

уредување

Прегледник