Предлошка:Taxonomy key: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 423 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Child taxa|{{#titleparts:{{PAGENAME}}||2}}|child rank=Подгрупи {{update children}}<!-- link to activate via Taxobot (task 7) -->|edit taxonomy=true}}
|}
{{#ifexist:TemplateШаблон:TaxonomyАвтотаксономија/{{{parent|{{ {{PAGENAME}}|parent}} }}}
|{{#ifexist:{{{link_target|{{ {{PAGENAME}}|link_target}} }}}|__NOINDEX__<!-- then it looks like we're in the clear. Google can show the article, rather than this page. -->
|Википедија сè уште нема статија за {{{link|{{{{PAGENAME}}|link}} }}}. Можете да помогнете со тоа што ќе ја [http://mk.wikipedia.org/w/index.php?action=edit&preload=Template:Taxon_stub_preload&title={{urlencode:{{{link_target|{{ {{PAGENAME}}|link_target}} }}} }} создадете]. Страницата што моментално ја гледате содржи информации за таксономијата на {{{link|{{{{PAGENAME}}|link}} }}}.}}
|{{error|НапредувамВо изработка.}} Ако табелата подолу ви изгледа исправна, тогаш сте ги внеле потребните таксономски информации за „{{{link|{{{{PAGENAME}}|link}} }}}“. Ви благодариме!
 
Но има уште еден чекор: на матичиот таксон што го наведовте („[[{{{parent|{{ {{PAGENAME}}|parent}} }}}]]“) му недостасуваат таксономски информации. Дали го имате напишано правилно, и дали користите научен назив? Ако сте постапиле исправно, тогаш треба да ги внесете тексономските информации за да ја повторите постапката. [http://mk.wikipedia.org/w/index.php?action=edit&title=TemplateШаблон:TaxonomyАвтотаксономија/{{{parent|{{ {{PAGENAME}}|parent}} }}}&preload=TemplateШаблон:TaxonomyАвтотаксономија/preload Стиснете тука] за да ја создадете страницата... би требало да сте при крај со поврзувањето на таксонот со дрвото на живиот свет на Википедија!
}}
 
 
Не ви е јасно зошто сте тука? [[TemplateШаблон:AutomaticАвтоматска taxoboxтаксокутија/doc/Step-by-stepПостапно|Започнете]] со таксономијата на Википедија.
{| class="wikitable"
|-
|Матичен таксон:
|'''<code>[[{{#titleparts:{{{parent|{{{{PAGENAME}}|parent}}}}}|1|1}}]]</code>''' ([[TemplateШаблон:TaxonomyАвтотаксономијаy/{{{parent|{{{{PAGENAME}}|parent}}}}}|Таксономија]] &mdash; <span class=plainlinks>[http://mk.wikipedia.org/w/index.php?action=edit&preload=TemplateШаблон:TaxonomyАвтотаксономија/preload&title={{urlencode:TemplateШаблон:TaxonomyАвтотаксономија/{{{parent|{{{{PAGENAME}}|parent}}}}}}} уреди])</span>
|-
|Ранг:
Оваа врска треба да насочува кон вистинското место...
-->{{{link_target|{{ {{PAGENAME}}|link_target}} }}}{{!}} }}<!--
Сега создајте текст за врската, вклучувајќи го крстчето за изумрен таксон
Now generate link text, including extinction dagger
-->{{#if:{{{extinct|}}}|&dagger;}}{{{link|{{{{PAGENAME}}|link}}}}}]]</code>''' (води кон {{{link_target|{{ {{PAGENAME}}|link_target}} }}})
|-
|-
|Секогаш се прикажува:
|{{#if:{{{always_display|{{{{PAGENAME}}|always_display}}}}}|Да (рачно/автоматско презапишување)[[CategoryКатегорија:AutomaticАвтоматски taxoboxesтаксокутии usingшто користат always_display]]|{{#switch:{{lc:{{{rank|{{{{PAGENAME}}|rank}} }}} }}
| virus_group
| regnum | phylum | divisio | classis | ordo | familia | genus | species = да (важен ранг)
|}
 
[[CategoryКатегорија:ImmediateНепосредни step-childrenпосиноци/{{#titleparts:{{{parent|unspecified parent}}}|1|1}}|{{{link|{{#titleparts:{{PAGENAME}}|1|2}}}}}]][[CategoryКатегорија:ImmediateНепосредни step-childrenпосиноци/{{{parent|unspecified parent}}}|{{{link|{{#titleparts:{{PAGENAME}}|1|2}}}}}]][[CategoryКатегорија:ImmediateНепосредни childrenпосиноци/{{{parent|unspecified parent}}}|{{{link|{{#titleparts:{{PAGENAME}}|1|2}}}}}]]
</includeonly><noinclude>{{Documentationдокументација}}</noinclude>

Прегледник