Разлика помеѓу преработките на „’Рбетници“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 654 бајти ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: ba:Умыртҡалылар)
с
{{автоматска таксокутија
{{Taxobox
| name = ’Рбетници
| color = lightblue
| fossil_range = [[Камбриум]]-денес,<ref name = "Shu et al. 1999">{{цитирано списание|title=Lower Cambrian vertebrates from south China | author=Shu et al. |date=4 ноември 1999|journal=Nature| volume=402|pages=42–46|doi= 10.1038/46965|last2=Luo|first2=H-L.|last3=Conway Morris|first3=S.|last4=Zhang|first4=X-L.|last5=Hu|first5=S-X.|last6=Chen|first6=L.|last7=Han|first7=J.|last8=Zhu|first8=M.|last9=Li|first9=Y.|issue=6757|bibcode=1999Natur.402...42S}}</ref>
| name = ‘Рбетници<br />Vertebrata
{{fossil range|525|0}}
| fossil_range = Ран [[Камбриум]] - денес
| image = Oncorhynchus mykissVertebrates.jpgpng
| image_width = 250px220 px
| image_caption = Поединечни организми од секоја група ‘рбетници. Од горниот лев агол, па на десно:
| image_caption = [[Калифорниска пастрмка]], ''Oncorhynchus mykiss''
[[огненн дождовник]], [[морски крокодил]], [[Southern Cassowary]], [[Rhynchocyon petersi|Black-and-rufous Giant Elephant Shrew]], [[Ocean Sunfish]]
| regnum = [[Животни|Animalia]]
| taxon = ’Рбетници
| phylum = [[Хордати|Chordata]]
| authority = [[Жорж Кивије|Cuvier]], 1812
| subphylum = '''Vertebrata'''
| subdivision_ranks = Упростено групирање (повеќе во текстот)
| subphylum_authority = [[Жорж Кивие|Кивие]], 1812
| subdivision_ranks = Групи
| subdivision =
* [[Риби]]
*[[Четириножни]]
** [[Тетраподи]]
}}
'''‘Рбетниците''' ([[Латински јазик|латинскинауч.]]: '''Vertebrata''', понекогаш и '''Craniata''') се поттип на [[Хордати|хордови]] [[животни]] на чиј антериорен крај се развил [[череп]] (што ги разликува од останатите поттипови на хордати). За разлика од другите хордати, ‘рбетниците активно ја набавуваат [[храна]]та. Овој активен начин на [[исхрана]] е овозможен, пред се, со силниот развиток на осковиот [[скелет]], сложените [[Сетилен орган|сетилни органи]] и диференцираниот [[черепен мозок]].
 
‘Рбетниците стекнале подобра ориентација во својата конкретна [[Биотоп|животна средина]] благодарејќи на силниот развиток на сетилните органи, особено на органите за [[слух]], [[мирис]] и [[вид]], како и на развитокот на мозокот кој ја регулира целата активност на [[Организам|организмот]]. Затворениот [[крвоносен систем]] снабден со [[Контракција|контрактилен]] [[орган]] - [[срце]], како и [[крв]]та со крвните [[Клетка|клетки]] обезбедуваат побрз и подобар транспорт на [[гас]]овите и хранливите материи, а со тоа и поголема [[Енергија|енергетска]] потрошувачка. Интензивниот промет на гасовите е осигуран со добро развиени органи за [[дишење]] - [[жабри]] или [[Бел дроб|бели дробови]]. Сите овие, како и некои други можности што ги стекнале ‘рбетниците во својот [[Еволуција|еволутивен]] развиток, дале можност да го достигнат врвниот степен на развитокот. Тоа максимално е постигнато кај [[човек]]от како единствено разумно живо суштество на нашата [[планета]].
 
* '''Поттип Vertebrata'''
** (Нерангирананерангирана група) [[Hyperoartia]] ([[Змиулка|змиулки]])
** Класа †[[Conodonta]]
** Класа †[[Pteraspidomorphi]]
::::* Поткласа [[Coelacanthimorpha]] ([[целакант]]и)
::::* Поткласа [[Dipnoi]] (белодробни риби)
::::* Поткласа [[Tetrapodomorpha]] (предци на тетраподите[[четириножни]]те)
::* Надкласа [[Tetrapod]]a (‘рбетници со четири екстремитети)
::::* Класа [[Водоземец|Amphibia]]: понекогаш се користи и [[Lissamphibia]] (водоземци)

Прегледник