Разлика помеѓу преработките на „Едвард III“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 93 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с
| successor = [[Ричард II]]
| spouse = [[Филипа де Авен]]<br />1328 - 1369
| issue = [[Едвард, (Црниот принц)|Едвард, принц на Велс]]<br />[[Изабела Кусиска(ќерка на Едвард III)|Лејди Изабела]]<br />[[Јована Англиска (1334-1348ќерка на Едвард III)|Лејди јованаЈована]]<br />[[ЛинеелЛионел Антверп(Прв војвода од Кларенс)|Лионел]]<br />[[Јован Гунт, (Прв војвода од Ланкастер)|Јован Гунт]]<br />[[Едмунд Лангли, (Прв војвода од Јорк)|Едмунд]]<br />[[Марија Плантагенет(ќерка на Едвард III)|Лејди Марија]]<br />[[Маргарита Плантагенет(ќерка на Едвард III)|Лејди Маргарита]]<br />[[Томас Вудстокски, (Прв војвода од ГлочестерГлостер)|Томас ]]
| styles = крал<br />Ерл од Честер<br />Војвода од Аквитанија<br />
| house = [[Династија Плантагенет]]

Прегледник