Разлика помеѓу преработките на „Јована (кралица на Шкотска)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
(нс)
 
{{Infobox royalty
'''Јована''' ({{роден на|5|јули|1321}} — {{починал на|7|септември|1362}}) била ќерка на англискиот крал [[Едвард II]] и неговата сопруга [[Изабела (кралица на Англија)|Изабела]].
| consort = yes
| name = Joan ''of The Tower''
| image = Joan Queen of Scotland.jpg
| imgw = 200px
| succession = [[List of Scottish consorts|Queen of Scots]]
| reign = 7 June 1329 – 7 September 1362
| coronation = November 1331
| spouse = [[David II of Scotland|David II, King of Scots]]
| father = [[Edward II of England|Edward II ''of Carnarvon'', King of England]]
| mother = [[Isabella of France]]
| date of birth = {{Birth date|1321|7|5|df=yes}}
| place of birth = [[Tower of London]], [[London]]
| date of death = {{Death date and age|1362|9|7|1321|7|5|df=yes}}
| place of death = [[Hertford Castle]], [[Hertfordshire]]
| place of burial = [[Christ Church Greyfriars|Grey Friars Church]], London
}}
 
'''Јована''' ({{роден на|5|јули|1321}} — {{починал на|7|септември|1362}}) била ќерка на англискиот крал [[Едвард II]] и неговата сопруга [[Изабела (кралица на Англија)|Изабела]] во [[Лондонска кула|Лондонската кула]].
 
На [[17 јули]] [[1328]] година се омажила за шкотскиот принц [[Давид II (крал на Шкотска)|Давид II]], кога имала само седум години. Во 1329 година починал [[Роберт I (крал на Шкотска)|Роберт I]], по кое Давид станал крал на Шкотска.

Прегледник