Разлика помеѓу преработките на „Инквизиција“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 1.739 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: be-x-old:Сьвятая інквізыцыя)
Инквизицијата ([[латински]]: ''Inaquisittio'' - иследување) била установа, која во текот на [[среден век|средниот век]] во [[Римокатоличката црква]] имала за задача да иследува, суди и казнува луѓе кои што црквата ги сметала за еретици. Почетокот на работата на иквизицијата се поврзува со [[папа Гргур IX]] (1227-1241), кој со папски декрет ја основал на 29 август 1289 година. Дејствувала во средниот век во сите земји на [[Западна Европа]], а особено крвава и немилосрдна била озлогласената [[шпанска инквизиција]].
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
==Инквизиција==
'''Инквизицијата''', претставувала суд на [[католичка црква|католичката црква]] за заштита на верата. Основана е со папски декрет на 29. август 1289. Дејствувала во средниот век во сите земји на [[Западна Европа]], а особено крвава и немилосрдна била озлогласената [[шпанска инквизиција]].Инквизицијата била установа чија што задача била да истражува, суди и да ги казнува луѓето кои црквата ги нарекувала еретици. Многу напредни умови биле жртви на инквизицијата, како на пример [[Јан Хус]], [[Џордано Бруно]] и други. Укината е во текот на 19 век.
==Развој==
 
 
Во [[1232]] година папата ги испратил инквизиторите во [[Франција]] под изговор дека тамошните епископи имаале премногу други обврски и затоа не можеле во целост да се посветат на борбата со еретиците. Окосница на инквизицијата отсекогаш биле [[Доминиканци]]те поради наводниот факт што добро знаеле како да ги убедуваат отпадниците од црквата. Иследувањето на еретиците, и воопшто осомничените, го помагала и државната власт. На почетокот, инквизицијата не била организирана по територијален принцип, туку делувала по потреба. Покасно ова судство било организирано по региони. [[Папа Инокентие IV]] на 15 мај 1252 издал папска була под наслов “[[Ad exstirpanda]]” која експлицитно дозволувала мачење при изнудување на признание од наводните еретици во текот на инквизицијата, и експлицитно простувала пракса на убивање на повредени еретици, со палење на [[клада]]. Булата отстапувала дел од имотот на државата конфискуван од осудениците.
Многу напредни умови биле жртви на инквизицијата, како на пример [[Јан Хус]], [[Џордано Бруно]] и други. Укината е во текот на 19 век.
 
== Види исто така ==

Прегледник