Разлика помеѓу преработките на „Паоло Веронезе“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 621 бајт ,  пред 10 години
с
нема опис на уредувањето
с
с
{{Инфокутија Уметник
| bgcolour = #6495ED
| name = Паоло Веронезе<br /><small>''Paolo Veronese''</small>
| image = Paolo Veronese, avtoportret.jpg
| imagesize = 200п
| caption = [[Автопортрет]]
| birthname =
| birthdate = 1528
| birthplace =
| deathdate = 1588
| deathplace =
| nationality = [[Италијанци|Италијанец]]
| field = [[сликарство]]
| training =
| movement = [[Ренесанса]]
| works =
| patrons =
| influenced by =
| influenced =
}}
[[Податотека:Paolo Veronese 007.jpg|300px|thumb|„[[Гозбата во Левиевиот дом]]“ (1573), едно од најголемите платна на XVI век. Содржината на сликава довела до истрага од страна на Инквизицијата.]]
[[Податотека:The_Family_of_Darius_before_Alexander_by_Paolo_Veronese_1570.jpg|thumb|right|300px|„[[Семејството на Дариј пред Александар]]“ (1570)]]

Прегледник