Разлика помеѓу преработките на „Откровение на Јован“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
(нс)
 
с
{{Книги од Новиот Завет}}
'''Откровението на Јован''' или '''Апокалипса''' е името на посладната книга од [[Новиот Завет]]. Во текот на средниот век, таа била разделена на 22 глави.
 
Според името на текстот, авторот себе си се нарекува Јован, и во првата глава од текстот нагласува дека е слуга на [[Исус Христос]] и дека е во затворот во [[Патмос]]. Во раното христијанство исклучително се сметало дека автор на овој текст е [[апостол Јован]]. Денеска околу ива постојат мислења дека можеби не се работи за апостол Јован. Откровението било напишано во периодот околу 80 до 100 година.

Прегледник