Разлика помеѓу преработките на „Парис (митологија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
+ содржина
(+категории)
(+ содржина)
:''За главнниот град на Франција, видете [[Париз]]''
[[Image:Bissen,Paris,Glyptoteket.jpg|thumb|right|200px|Принцот Парис со јаболкото, од [[Херман Вилхелм Бисен]], [[Копенхаген]]]]
'''Парис''' ([[грчки јазик|грчки]]: {{polytonic|Πάρις}}; исто така познати и како '''Александер''' или '''Александрос''', т.е. ''Алаксанду од Вилуса''), бил син на кралот [[Пријам]], кралот на [[Троја]]. Тој се појавува во бројни легенди од [[старогрчката митологија]]. Најпознат е по неговата љубов кон [[Елена]], кралицата на [[Спарта]], што било директната причина за започнувањето на [[Тројанската војна]]. Пред крајот на војната, тој го убива [[Ахил]] со стрела во петицата, единственото ранливо место на Ахил.
==Детството на Парис==
[[Image:Statue of Paris.jpg|thumb|left|[[Статуа]] на Парис што се чува во Британскиот Музеј]]
Парис бил дете на [[Пријам]] и [[Хекуба]]. Пред да се роди, мајка му сонувала дека родила факел што гори. Преплашената кралица, се посоветувала со Езак, кој бил гатач и ја знаел [[ониромантија|вештината на толкување соништа]]. Езак вака го објаснил значењето на сонот: кралицата ќе роди син, кој ќе биде причина за пропаст на својот град. Хекуба навистина родила син, а љубовта кон татковината надвладеала врз мајчинската љубов, па се согласила детето да биде однесено на планина и да биде убиено. Кралот Пријам му го дал новороденчето на еден од слугите по име Агелај, да го убие.
Парис бил дете на [[Пријам]] и [[Хекуба]]. Пред да се роди, мајка му сонувала дека родила факел што гори.
 
Слугата Агелај се сожалил на детето, па го однесол во гората Ида и го оставил живо, сметајќи дека дивите животни ќе го изедат. На кралот Пријам како доказ за смртта на детето му однесол јазик од куче. Детето преживеало, а Агелај се вратил по него и го одгледал како свој син.
 
Парис израснал на гората Ида. Бил многу убав и паметен. Уште како момче успеал да ги совлада крадците на стока и да го врати стадото кај сточарите, кои го нарекле Александар, со значење „бранител на луѓето“.
 
==Наводи==

Прегледник