Разлика помеѓу преработките на „Аденски Залив“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 70 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с (r2.7.1) (Бот Додава: sr:Аденски залив)
 
Овој залив се смета за опасен поради тоа што се граничи со [[Сомалија]] која е нестабилна земја, а додека [[Јемен]] не покажува особена сила во заштитувањето на заливот. Аденскиот залив е една од главните светски зони по пиратеријата, што го прави овој залив несигурен за пловидба.
 
{{Никулец од областа на географијата}}
 
[[Категорија:Заливи]]

Прегледник