Разлика помеѓу преработките на „Моч“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 75 бајти ,  пред 10 години
с
(Создадена страница со: десно|мини|Примерок од [[човек|човечка урина]] '''Урина''' ([[латински ...)
 
 
==Боја==
Урината во нормални околности има [[жолта боја]] и во зависност од внесените [[храна|хранливи]] материи во [[организам|организмот]] таа може да варира од светло жолта до темно жолта боја. Врз промената на бојата на урината може да влијае покачената [[тело|телесна]] [[температура]], како и губењето телесни течности[[течност]]и преку [[потење]], [[повраќање]] или [[пролив]].<ref>[http://www.rak.mk/index.php?option=com_content&view=article&id=1219-laboratoriska-analiza-urina&catid=395-preporaki-tretmani&Itemid=590 Што може да ни покаже лабораториската анализа на урината?]</ref>
 
== Состав ==
3.883

уредувања

Прегледник