Разлика помеѓу преработките на „Базилика Свети Јован Латерански“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
}}
 
'''Црквата Свети Јован Латерански''' ([[италијански јазик|италијански]] :''Basilica di San Giovanni in Laterano'') е [[црква]] која се наоѓа во [[Рим]], [[Италија]]. Црквата е една од најстарите [[базилика|базилики]] во [[Рим]], изградена во [[324]] година, и е т.н. [[матична црква]] на [[Римокатоличка црква|Римокатоличката црква]], како и една од четирите папски базилики во Рим. Нејзин последен архитект е [[Агостино Валини]], изградена со елементи на [[барок|барокот]]. Самиот натпис на фасадата, Christo Salvatori, укажува дека црквата е посветена на Христос Спасителот. Местото на црквата се наоѓа надвор од ватиканските граници, територијално во рамките на градот Рим.
 
Моментален архиреј на базиликата е [[Агостино Валини]]. Претседателот на Франција, [[Никола Саркози]] е прв и единствен канон на базиликата, титула која за прв пат му била дадена на [[Анри IV]]. Сепак, таа поседува посебен статус, односно е во сопственост на Светата престолнина. Ова е случај и на неколку други базилики во Рим.
 
 
 
Моментален архиреј на базиликата е [[Агостино Валини]]. Претседателот на Франција, [[Никола Саркози]] е прв и единствен канон на базиликата, титула која за прв пат му била дадена на [[Анри IV]].
 
{{Римски знаменитости}}

Прегледник