Ахмед Сезер: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 22 бајти ,  пред 11 година
с
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
{{Infobox Prime Minister
| name = Ахмед Неџат Сезер<br>Ahmet Necdet Sezer
| image = Ahmet Necdet Sezer.jpg
| imagesize = 200px
| alma_mater = [[Анкарски универзитет]]
}}
'''Ахмед Сезер''' ([[турски]]: ''SüleymanAhmet DemirelNecdet Sezer'') ({{роден на|13|септември|1941}} во [[Афјонкарахисар (покраина)|Афјонкарахисар]]} е турски политичар и [[претседател на Турција]] во периодот од [[2000]] до [[2007]] година.
 
Матурирал во [[1958]] година во родниот град. Тој завршил право на Анкарскиот универзитет. Во текот на [[1983]] година станал судија, а подоцна станал уставен судија. Во [[1998]] година станал претседател на Уставниот суд.

Прегледник