Роза Луксембург: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
Нема опис на уредувањето
[[Податотека:Zetkin luxemburg1910.jpg|thumb|right|Роза Луксембург]]
 
'''Роза Луксембург''' ({{роден на|5|март|1870}} - {{починал на|15|јануари|1919}}) ебила познат [[Марксизам|марксистички]] теоретичар и политичар. Беше една од главните теоретичари на [[Социјалдемократска партија на Германија|Социјалдемократската партија]] на [[Германија]] и една од водечките личности на левото крило на социјалдемократијата во меѓународни рамки. Голем противник на [[Прва Светска војна|Првата светска војна]] и на политиката на германската социјалдемократија, Роза Луксембург заедно со [[Карл Либкнехт]] го основа „[[Спартаков сојуз|Спартаковиот сојуз]]“. Поради своите антивоени ставови беше затворена од страна на германската влада. По избувнувањето на револуцијата во Германија во ноември [[1918]] беше ослободена од затвор и се зафати со обединување на левоориентираните социјалдемократски групи во Комунистичката партија на Германија. По неуспешните демонстрации од јануари [[1919]], Роза Луксембург заедно со Карл Либкнехт беше заробена од десничарските „[[Слободни трупи]]“ и набрзо беше убиена.
 
== Живот ==

Прегледник