Разлика помеѓу преработките на „Водоземци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 37 бајти ,  пред 10 години
с (Отстрането уредувањето на 62.162.216.139 (разговор), вратено на последната верзија на Escarbot)
== Начин на живот ==
 
Водоземците се првата група на ‘рбетници која се упатила кон освојување на сувоземниот простор адаптирајќи се и на копнен [[живот]]. Меѓутоа, тие во целост не го напуштиле водниот начин на живот, бидејќи се развиваат во водата, а ларвите од водоземците долго живеат во водата дишејќи со жабри и движејќи се слично како и рибите - со непарни перки. Кај овие животни, парните рибни перки се претвориле во петпрсни крајници, кои овозможуваат движење на суво. Иако се здобиле со бели дробови со кои се искористува [[Атмосфера|атмосферскиот]] [[воздух]], тие се од примитивен тип, така што нивната функција ја надополнува кожата што е постојано влажна, благодарение на кожните жлезди кои постојано лачат лигава материја.КУРОТ МУВА У ПИЧКАТА
 
== Белешки ==
Анонимен корисник

Прегледник