Разлика помеѓу преработките на „Водоземци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 30 бајти ,  пред 10 години
с
Отстрането уредувањето на 62.162.216.139 (разговор), вратено на последната верзија на Escarbot
с (Отстрането уредувањето на 62.162.216.139 (разговор), вратено на последната верзија на Escarbot)
=== Систем за излачување ===
 
Системот за излачување вклучува издолжени црвеникаво-кафеави [[Бубрег|бубрези]] кои се наоѓаат во телесната празнина, странично од ‘рбетникот, [[мочковод]]ите и мочниот меур. Мочководите се вливаат во клоаката.Пичката му смрди
 
=== Нервен систем ===
39

уредувања

Прегледник