Разлика помеѓу преработките на „Скопска бискупија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
Областа на Скопската бискупија ја покрива територијата на [[Република Македонија]]. Според информациите на Радио Ватикан, во 2005 година, во Македонија живеат 20,000 католици од кои половината припаѓаат на [[Гркокатоличка црква во Македонија|византискиот (грко-католичкиот или источниот) обред]].
 
Со д-р [[Киро Стојанов]], беше поставен првиот словенски бискуп на Скопската бискупија, во 2005 година. Истовремено, Скопскиот бискуп е и Апостолскиот Егзарх на верниците од византискиот обред на Македонија.
 
Скопската бискупија има неколку свештеници на располагање (заредени се тројца во 2004), уште тројца се секуларни свештеници а постојат и околу 14 сестри на милосрдието. Канонската жупа се наоѓа во Катедралата '''„Пресвето срце Исусово“''' во ''Скопје'' (со филијални цркви во ''Тетово'', ''Велес'', ''Штип'', ''Гостивар'' и ''Струмица'') како и во Катедралата '''„Пресвето срце Исусово“''' во ''Битола'' (со филијала во ''Охрид'').
* Џовани Франческо Гњидовец, Скопски бискуп (1924-1939)
* Смиљан Фрањо Цекада, Скопски бискуп (1940-1967)
* [[Јоаким Хербут]], Скопско-призренски бискуп (1969-2000), Скопски бискуп, а истовремено и Апостолски Администратор и Егзарх на Католиците од византискиот обред во Македонија (2000-2005)
* [[Киро Стојанов]], Скопски бискуп, истовремено и Апостолски Администратор и Егзарх на Католиците од византискиот обред во Македонија (од 2005-)
 
79

уредувања

Прегледник