Разлика помеѓу преработките на „Тахир Синани“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 36 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с
| laterwork =
}}
'''Тахир Синани''' ([[албански]]: ''Tahir Sinani''; {{роден на|25|мај|1964}}) бил поранешен член на [[ОНА]].
 
Завршил како резервен офицер во [[Тирана]]. Подоцна станал капетан. Во редовите на ОВК се приклучил на 4 ноември 1998 година, раководејќи со Единицата за брза интервенција. Штабот на ОНА во [[Косово]], гледајќи ја неговата способност за раководење и управување го назначил заменик-командант на бригада, а по кратко време и командант на бригада во Бригадата 122.

Прегледник