Разлика помеѓу преработките на „Предлошка:Државнознаме/doc“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
нема опис на уредувањето
с
<code><nowiki>{{државнознаме|земја|variant|size=}}</nowiki></code>
 
Дава знаменце на земја со врска до статија за земјата. Овој шаблон е сличен на пораспространетиот шаблон {{шв|знаме}}, но има свои предности во долунаведените ситуации.
Produces a flag icon attached to a wikilinked article. This template is similar to the more widely-used {{tl|flag}} template, but is more useful for two situations described below.
;Параметри
;Parameters
*''земја'' — или името на земјата, или (во некои случаи) код на земјата со три букви (на пр. MKD, според [[ISO 3166-1 alpha-3]])
*''variant'' (незадолжително) — за укажување на друго старо, историско знаме. Овој параметар е документиран на соодветниот шаблон во [[:Категорија:Шаблони за податоци за земји]].

Прегледник