Разлика помеѓу преработките на „Дирк Новицки“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 13 бајти ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
с
'''Дирк Вернер Новицки''' (роден на {{роден на|19|јуни|1978}} {{роден во|Вирцбург|Германија}}) е германски професионален кошаркар кој настапува за тимот на [[Далас Маверикс]] во [[НБА]] лигата. Висок е 213 цм и тежи 111 кг. Кариерата ја започнува играјќи во локалниот кошаркарски клуб ДЈК Вурзбург. Новицки е селектиран како 9 пик од страна на тимот на [[Милвоки Бакс]] во 1998 [[НБА Драфт]]от. Истиот ден беше трејдуван во тимот на [[Далас Маверикс]] каде игра и до денешен ден.
 
Новицки е деветкратен учесник на [[Ол-стар]] натпреварите и четири пати е избран во првиот тим на [[НБА]].<ref name=nbabio>[http://www.nba.com/playerfile/dirk_nowitzki/bio.html DirkДирк NowitzkiНовицкиBioБиографија], nba.com, accessed January 6, 2008</ref> Тој е единствениот Европеец кој ја има освоено [[МВП]] наградата за најкорисен играч во сезоната 2006-2007. Негов најголем дострел со тимот на [[Далас Маверикс]] беше учество во [[НБА Финале]]то во 2006 год. каде загуби од екипата на [[Мајами Хит]] со 4-2 во серијата.
 
Забележителни успеси постигнува и со репрезентацијата на [[Германија]]. На Светското кошаркарско првенство во 2002, Германија го освојува третото место, а Новицки беше прогласен за МВП на турнирот. Три години подоцна во 2005 на Европското кошаркарско првенство со [[Германија]] беше поразен во финалето од [[Грција]], a како утешна награда го доби МВП трофејот и на ова натпреварување.
 
{{биографија-никулец}}
== Наводи ==
{{наводи}}
Анонимен корисник

Прегледник