Разлика помеѓу преработките на „Кључевскаја Сопка“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
 
Симетричната, со снег покриена Кључевскаја Сопка е највисокиот врв и најатрактивниот синџир на вулкани по должината на источната страна на полуостровот Камчатка. Од неговото создавање пред околу 6,000 години, овој синџир често предизвикувал големи експлозивни ерупции и немало подолги периоди на неактивност. Многубројните конуси и кратери биле создадени во текот на изминатите 3,000 години, во текот на 100 ерупции на вулканските страни. Сепак, најмногу забележани ерупции потекнуваат од кратерот на врвот што е широк 700 м, а кој често го менувал својот облик. Многу ерупции на Кључевскаја Сопка се набљудуваат од вселената.
{{никулец}}
[[Категорија:Вулкани]]

Прегледник