Разлика помеѓу преработките на „Ден на вљубените“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 1.429 бајти ,  пред 9 години
нема опис на уредувањето
Од 19 век со рачно напишаните картички почнаа да се произведуваат голем број поздравни картички.
 
{| class="wikitable"
|-
'''Содржина'''
 
* 1.Свети Валентин
* 1.1 Историски факти
* 1.2 Романтични легенди
* 2.Докажани традиции
* 2.1 Луперкалија
* 2.2 Љубовните птици на Чосер
* 2.3Средновековниот период и Англиската ренесанса
* 3. Антички и старомоден Валентин,1850-1950
* 3.1 Валентин во средниот 19 и раниот 20 век
* 3.2 Разгледници,„поп-апс“,механички Влентин,околу 1900-1930
* Детски Валентин
* 4. Слични денови на чествување на љубовта
* 4.1 На Западот
* 4.1.1 Европа
* 4.1.2 Мексико,Централна и Јужна Америка
*4.2 Азија
* 4.2.1 Јапонија
* 4.2.2 Слични традиции во Азија
*4.3 Средниот исток
* 5.Конфликт со религиските фундаменталисти
* 5.1 Индија
* 5.2 Исламските земји
* 5.2.1 Саудиска Арабија
* 5.2.2 Пакистан
* 6.Види исто така
* 7. Преглед
* 8.Надворешни линкови
* 9. Поврзани информации
|-
|}
Бројните рани Хриситјански светци се именувани како Валентин.Валентин се чествува на 14 Февруари се Вљубеникот од Рим(Valentinus press m.Romae) и Вљубеникот од Терни(Valentinus ep.Intermanesis m. Romae).Вљубеникот од Рим е свештеник во Рим кој бил маченик околу 269 год.п.н.е и е спален на патот Фламина.Неговите остатоци се во црквата свети Пракс во Рим и на улицата Уајтфрајар во црквата Кармелајт во Даблин,Ирска.
Вљубеникот од Терни е епископ на Интерамна(модерно Терни)околу 197год.п.н.е и се вели дека е мачен за време на прогонот под императорот Аурелијан.Тој е исто така спален на патот Фламина,но на друго место од Вљубеникот од Рим.Неговите остатоци се во Базиликата на Свети Валентин од Терни(Basilica di San Valentino)
Анонимен корисник

Прегледник