Сесиско ниво: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 836 бајти ,  пред 11 година
=== Споредба со TCP/IP моделот ===
 
TCP / IP референтен модел не се занимава со детали од OSI моделот на барањето или протокол за транспорт значење и затоа не се сметаат за Сесиски Слој. Сесија за управување со OSI е во врска со типични транспорт протоколи (TCP, SCTP), се содржи и во Транспортен Слој или на друг начин се смета во областа на Апликациски слој TCP / IP и слоеви 'се описи на оперативен домет (апликација, домаќин-до-домаќин, мрежа, линк) и не детални прописи на оперативни процедури или податоци за семантика.
Мони и Рацо
9

уредувања

Прегледник