Разлика помеѓу преработките на „Комуникациски протокол“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нема опис на уредувањето
{{Без извори|датум=ноемвријануари 20092011}}
{{викифицирање}}
Комуникациски протокол е формален опис на дигитални порака формати и правила за размена на тие пораки во компјутерски системи или помеѓу компјутерски системи и телекомуникациите. Протокол може да вклучува и сигнализација, проверка и корекција на грешка откривање и способности. Протоколот опишува синтакса, семантика, како и синхронизација на комуникацијата и може да се спроведува во хардвер, софтвер, или и во двете.
 

Прегледник