Разлика помеѓу преработките на „Банско (град)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 31 бајт ,  пред 10 години
нема опис на уредувањето
 
== Туризам ==
Банско e светски рекреативен скијачки центар во [[Пирин]], ситуиран на надморска височина од 925 м. Располага со 17 скијачки патеки (должина 75 км) и 27 ски-лифтови [http://banskoski.com]. Наjвисоката точка на ски-центарот е 2560 м, а наjниската - 1000 м. Градот е со наjголeма динамика на приватните инвестиции во туристическиот дел на градовите во [[Бугарија]] и има повекеповеќе от 17 000 места <ref>[http://banskowintertour.com/tourists/bansko-beds] (2010)</ref> за туристите во 2010.
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
== Надворешни врски ==

Прегледник