Прејди на содржината

Рефрен: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 11 година
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Брзо додавање категорија Фигури (стилистика) (со користење на HotCat))
Нема опис на уредувањето
'''Рефрен''' е [[стилска фигура]] каде што има повторување на еден или повеќе [[стиховистих]]ови во [[песнатапесна]]та. Рефренот се употребува за да се зголеми емоционалноста и сликовитоста во песната.<ref>''Поль Зюмтор Опыт построения средневековой поэтики.. — СПб.: 2002. — С. 251-254.''</ref>
== Наводи ==
{{наводи}}